Derece Sınavları

Sınavlar ve Eğitimler"Klasik Bale Eğitimini Vaganova Sisteminde çalışan okullardan alan öğrenciler için geçerlidir."

Profesyonel bale sistemi olan Vaganova Sistemi, 04- 18 yaş arası her öğrencinin seviye derecesini belirlenmesi ve belgelenmesini sağlayacak biçimde uyarlanmıştır. Türkiye'de Vaganova Sistemiyle çalışan okullar ve kurslardaki bale öğrencilerinin katılması için her yıl bir kere Derece (Grade) sınavı düzenlenmektedir. Bu sınavda başarılı olan bale öğrencisi, Sofya Ulusal Müzik Akademisi Bale Sanatları Bölümü Derece (Grade) Başarı Belgesini almaya hak kazanır. Sınavlara asgari katılım yaşı 4’tür. Sınava katılmak isteyen öğrencinin, sınava girmek istediği seviye, yaşına ve yetkinliğine göre kendi öğretmeni tarafından belirlenir.

Dereceler aşağıdaki şekildedir;

  • 1. Hazırlık sınıfı : 4 - 6 yaş
  • 2. Hazırlık sınıfı : 6 - 8 yaş
  • 1. Derece : 8-10 yaş
  • 2. Derece : 10- 12 yaş
  • 3. Derece : 12- 14 yaş
  • 4. Derece : 14- 16 yaş
  • 5. Derece : 16- 18 yaş
  • 6. Derece : Profesyonel

Her derecenin eğitimi iki yıl sürmektedir ve A, B olarak bölünür.A Birinci yılı B ikinci yılı değerlendirir. Öğrencilerini bu sınavlara dâhil etmek isteyen bale öğretmenleri, başvurularını internet sitemizde ya da Pera Güzel Sanatlar Eğitim Merkezinde yapabilirler. Sınavlar, Sofya Ulusal Müzik Akademisi Bale Bölümü akademisyenlerinden oluşan komisyon tarafından uygulanmaktadır. Sınavlar, katılacak grupların kayıtlarına göre, koordinatörlerin belirlediği tarihte yapılır.

DİKKAT: Sınava kayıt yaptıran okul veya kurs öğretmenlerinin verdikleri bale eğitiminin Vaganova Sisteminde yapıldığını gösterir bir kanıt olmaması durumunda, öğretmenlerin BALE PEDAGOJİ EĞİTİMİ’ne tabi tutulmaları gerekmektedir. Sınavda 6. Seviyenin en üst başarı puanını elde edenler Sofya Ulusal Müzik Akademisi Bale Sanatları Bölümü’nde giriş sınavına girmeden eğitim görme hakkı kazanırlar.
Pedagoji Eğitimi

"Klasik Bale eğitimi veren ve vermeyi hedefleyen, 18 yaş üstü eğitmen, asistan veya öğrenciler içindir."

Sofya Ulusal Müzik Akademisi eğitmenleri her yıl İstanbul'da “Vaganova Klasik Bale Pedagojisi” konulu mesleki metodik seminerler gerçekleştirmektedirler. Seminer Müfredatı: 04 – 18 yaş arası bale öğrencilerine yönelik eğitim programını kapsar. Programda bale ders kompozisyonu, hareketlerin sıralanması, bale terminolojisi, bale öğretim metodiği, balenin temel ilkeleri, klasik bale repertuarı ve vücut geliştirme metotları yer almaktadır. Seminer bitirme sınavını başarıyla tamamlayan bale öğretmenleri Sofya Ulusal Müzik Akademisi‘nin Bale Sanatları Bölümü’nden “Bale Pedagojisi” sertifikası almaktalar. Bu belgeye sahip olan öğretmen ve eğitmenler sözü geçen bale sisteminde eğitim verme, ilgili derece sınavlarına öğrenci hazırlama hakkını elde ederler.


Lisans ve Yüksek Lisans Programı

SOFYA ULUSAL AKADEMİ BALE BÖLÜMÜ LİSANS VE YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

"Bu program, balede profesyonel olan kişilerin Avrupa'da tanınmış bir üniversitede eğitim almasına olanak sağlamaktadır."

Sofya Ulusal Müzik Akademisi bugüne kadar dünyaca ünlü birçok sanatçı yetiştirmiştir. Üniversite, Avrupa Birliği Eğitim Sistemlerinde kabul görmüş, diplomasının geçerliliği tüm dünyada kanıtlanmıştır. Üniversitenin Bale Sanatları Bölümü, bale eğitimini herhangi bir ülkenin Vaganova Sisteminde almış olan öğrencileri sınavla kabul eder ve açık öğretim formatıyla eğitim verir.

Lisans ( Bakalorya ) : ilk 4 yıl “Bale Pedagojisi-Bakalorya” ve ardından iki yıl “Bale Teorisi-Bale Koreografisi-Master” programı vermektedir. Üniversitenin ilk 4 yıllık Bakalorya programının içeriği: Klasik Bale Teorisi, Hareket Kompozisyonu, Klasik Bale Repertuarı, Tarihi Danslar, Karakter Dansları, Modern Dans ve Estetik, Bale Tarihi, Sanat Tarihi, Müzik Analizi, Çocuk Pedagojisi ve Psikolojisi, Bale Yönetmenliği v. b. dersler. 4 yıllık programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, çeşitli konservatuarlarda, özel ve devlet opera- bale kurumlarında eğitmen olarak çalışabilirler.

Yüksek Lisans ( Master Programı ): Koreografi Sanatı, TV Koreografisi, Dans Kompozisyonu- Eleştiri ve Analizi, Partitür, Sahne Tasarımı, Kostüm, Makyaj v.b. dersler. İki yıllık Master programını başarıyla tamalayan öğrenciler özel ve devlet opera- bale kurumlarında koreograf, eleştirmen veya üst düzey yönetici olarak çalışabilirler.

Üniversiteye, Türkiye'de çalışan veya başka bir üniversitede okuyan kişiler de başvurabilir. Giriş sınavı, Sofya'dan gelen jüri nezaretinde Türkiye’de gerçekleştirilecektir. Eğitimler tercüman aracılığıyla, Türkçe olarak yapılacaktır.


Bale Yaz Okulları

VARNA YAZ OKULU

"Bu program 9 -18 yaş arası ciddi eğitim alan ve yurtdışı bale eğitimini hedefleyen çocuklar içindir." Varna Yaz Bale Okulu eğitim gezisi, her yıl Temmuz ayında gerçekleşir.

Varna Yaz Bale okulunun ders programı yaş ve seviyeye göre 3 aşamalı uygulanır. Eğitim programı klasik bale ve klasik bale repertuarı, karakter dansları, modern dans, tarihi danslar, pilates dersleri içermektedir. Öğretmenler Avrupa'nın çeşitli konservatuarlarında fiilen ders verenelrdendir. Eğitim programı sonunda Varna Devlet Opera ve Balesi sahnesinde tüm öğrencilerin katılımyla resital programı sunulur. Varna Yaz Bale Okulu programını başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifika verilir.

Varna Bale Yaz Okulu'na katılmak isteyen öğrenciler başvurularının ardından sınava tabii tutulacaktır.


Seminerler & Workshoplar

Eğitim Merkezlerinin istek beyanları üzerine İstanbul’da Vaganova Bale Eğitim Sistemi seminerleri ve workshoplar düzenlenmektedir. Talep doğrultusunda bunlar Türkiye’nin başka kentlerinde Türk ve yabancı hocaların yönetiminde klasik bale repertuvarının dışında klasik ve modern dans, stretshing ve kondisyon teknikleri gibi konularda de organize edilebilmektedir.