Bale & Dans bölümünde hangi dersler bulunmaktadır?

Kültür derslerine ilave olarak, Klasik Bale, Dans, Müzik (Solfej-Piyano), Ritmik Jimnastik, Tarihi Danslar, Türk Halk Dansları, Karakter Dansları, Repertuar Dansları, Eskrim, Pandomim, Modern Dans ve Bale Tarihi gibi dersler verilir. Dersler profesyonel atölye ortamında yapılır. 

Bale & Dans bölümünde ne tür bir eğitim metodu uygulanmaktadır?

Rus Vaganova Bale eğitim sistemi uygulanmaktadır. Her yıl SOFYA Ulusal Müzik ve Bale Akademisi derece sınavlarına girerek motivasyon sağlanır.  Okul içi önemli günlerde bale resitalleri hazırlanır ve sahne sunumu yapılır. Okul içi ve dışında sanatçı pedagoglarla workshop’lar, uzman sanatçılarla söyleşiler, konferanslar ve seminerler düzenlenir. Okuldaki diğer bölümlerle ortak projeler yürütülür. 

Bale/dans bölümünde uluslararası çalışmalar nelerdir?

Yurt dışı eğitim projelerine, okullar arası ortak çalışmalara, yarışmalara,festivallere ve workshop’lara katılım sağlanır. Ayrıca yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler, uluslararası bir üniversite olan SOFYA Ulusal Müzik ve Bale Akademisi’ne gönderilir. Üniversitenin 4 yıllık Bakalorya Bale Pedagojisi bölümünden mezun olabilecekleri gibi, isterlerse 2 yıllık Master programına da katılarak Koreografi bölümüne bitirebilirler.